Jdi na obsah Jdi na menu
 


OSA

Je krásné nedělní odpoledne, venku svítí sluníčko a zpívají ptáčci, nebo naopak padá sníh, a mráz vám kreslí romantické mrazivé květy na okno domova. Z kuchyně voní čaj, káva, bábovka, nebo guláš, jen co vaše fantazie dovolí a co máte rádi. Zkrátka užíváte si pohodlí domova, třeba slavíte vy nebo vaše děti narozeniny, a co by to bylo za oslavu, bez zvěčnění vašich ratolestí nebo drahé polovičky. Vezmete fotoaparát a vyfotíte si pár památečních obrázků do rodinného alba, stáhnete si je do počítače, kde si z nich uděláte elektronické album, nebo pokud máte fototiskárnu, si je vytisknete do klasické papírové podoby. Myslíte si, jak je ta dnešní doba vyspělá, jaké pohodlí vám civilizace přinesla, a jak svělé a bezchybné jsou její výdobytky. Je tu ale jeden háček. Napadlo by vás, že zatímco si spokojeně prohlížíte svůj výtvor – fotky milované rodinky, připsal si vám neznámý člověk na účet nějakou sumičku, a ted' si radostí mne ruce, kolikpak asi vydělá, když si ještě uděláte několik takových snímečků? Pozor, teď právě nemám na mysli ani majitele fotolabu, ani světové korporace, které vám s radostí prodali zrovna nelevný fotoaparát, počítač nebo tiskárnu. Jestli jste si mysleli, že zakoupením těchto přístrojů jste vyzráli nad předraženými službami fotolabů, a že investice do drahého softwaru a hardwaru se vám brzy vrátí, aniž byste byli nuceni k dalším zbytečným poplatkům, tak jste pěkně na omylu! Jestli vás zajímá, koho jsem měla na mysli tím, kdo si mne ruce nad vzrůstajícím kontem s každou vaší fotografií do rodiného alba, tak budete zřejmě velmi překvapeni... Karel Gott, Jiří Korn, Daniel Bárta, František Nedvěd, Helena Vondráčková (a nebo také jména jako Adamec Eugen, Baier Vladimir, Chobotsky Pavel, Falco George, Koreny Ivan a jiná NIC neříkající jména? Nebo dokonce přezdívky typu: Azi, Bobr, Bigboss, Bludička, Čarodějka, Cibule, Citron, Cowboy, Grizzli z Utahu, Ing.Magor, Ježišek, Kačer, Kečup, Maso, Myšák, Nikotin, Psycho, Sysyn...)

 

Ptáte se, co mají tito lidé společného s vašimi smínky s rodinné oslavy nebo dovolené? No téměř nic.. jen tři písmena.. ale velmi podstatná písmena.. OSA. Už? Ještě nevíte o co jde? Tak vám to trochu přiblížíme...

 


 

OSA - Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním

 

Je Občanské sdružení, bylo založeno v roce 1919 českými skladateli, textaři a hudebními nakladateli.

 

Činnost:

 

je občanské sdružení zastupující více než 5000 skladatelů, textařů, hudebních nakladatelů a dědiců autorských práv

 

na základě recipročních smluv s partnerskými organizacemi zastupuje až milion zahraničních autorů

 

repertoár OSA tvoří více než 250 000 skladeb

 

hlavní činností OSA je kolektivní správa autorských práv k hudebním dílům a zhudebněným textům. Jde zejména o udělování souhlasu k užití děl, výběr a výplaty autorských odměn autorům, dědicům a hudebním nakladatelům

 

Na první pohled by se mohlo zdát, že nejde o nic divného, však také autoři svých textů a hudby chtějí jen dostat své. Kde je ovšem hranice toho, kdy, za co a kolik vybírat poplatků? Pokud si vzpomeneme na začátek našeho článku, nepsalo se tam nic o kopírování textů, ani veřejné produkci něčích písniček, TAK O CO TEDY VLASTNĚ JDE???


 

Jde o to, že dnem 10.11.2006 vstoupila v platnost novela zákona o vybírání autorských poplatků, která razantně navyšuje a rozšiřuje výši poplatků. Ty se ovšem nevztahují pouze na textová a hudební díla, jak by se mohlo na první pohled zdát, ovšem také na NENAHRANé disky cd, dvd, vhs, audio kazety a videokazety, cd a dvd rekordéry, paměťové karty (i ty do fotoaparátů!!!!), harddisky ( nejen do pc), kopírky, tiskárny a veškeré záznamové nosiče a zařízení.

 

Co z toho vyplývá?

 

Že veškeré aktivity, ke kterým použijete některé z těchto zařízení, bude zpoplatněno OSA – ochraným svazem autorským - takže například při koupi digitální karty do fotoaparátu, na nějž nafotíte své děti, odvedete současně jistou částku, kterou si mezi sebe rozdělí autoři zastupovaní sdružením OSA!!!! Je to jen jeden z mnoha případů, jak může OSA poškodit vaše soukromí a osobní práva, a přiživit se na běžných občanech!!! Toto považujeme za natolik závažné, že proti této situaci hodláme zahájit opoziční kampaň!Část článku ze serveru aktuálně.cz ze dne 26.10.2006:

 

Osmatřicetiletá pumpařka z Písku si zase v práci pouštěla rádio. Podle policistů tak provozovala veřejnou hudební produkci a neplatila za ni autorským svazům. Kriminalisté ji obvinili z trestného činu porušování autorského práva, za který hrozí až dva roky vězení.

 

Podle policistů je čerpací stanice místem, kam přichází veřejnost, a proto se puštěné rádio bere jako veřejná hudební produkce. Škoda, kterou žena způsobila, byla vyčíslena na 1213 korun.

 

Ochranný svaz autorský ale tvrdí, že se nejprve snaží vyjednávat. "Nejprve se snažíme vždy dohodnout a uzavřít smlouvu. Pak se obracíme na civilní soud. Teprve poté může přijít na řadu trestní řízení. Naším cílem není někoho kriminalizovat," řekla ČTK ředitelka OSA Jana Bärová.


 

Rekordní výdělek

 

Loňský rok byl pro autory hudby finančně nejúspěšnější v historii. Ochranný svaz autorský (OSA) loni od rádií, televizí a dovozců vybrané elektroniky získal rekordních 575,4 milionu korun.

 

Na konta skladatelů, textařů a vydavatelů tak šlo po odečtení nákladů na výběr a navýšení o výdělky v zahraničí přes 518 milionů korun.

 

Například ze skladeb používaných jako vyzvánění v mobilech vybralo sdružení skoro 15 milionů korun. To je téměř dvojnásobek ve srovnání s předchozím rokem.

 

Ochranný svaz autorský spravuje práva k více než čtvrt milionu domácích a asi milionu zahraničních skladeb.

 

Výběr poplatků za hudbu a filmy v Česku se dostal až k Evropské komisi. Hoteliéři totiž nemusí díky loňské novele autorského zákona platit autorské poplatky za televize a rádia umístěná na pokojích.

 

A zástupce hudebních a filmových výrobců Intergram kvůli tomu podal stížnost k Evropské komisi, novela je totiž podle zástupců sdružení v rozporu s unijní legislativou.

 

Za rok 2005 na autorských poplatcích vybráno : 575 434 000 kč !!!!!!!!!
z toho bylo vyplaceno : 518 421 000 kč !!!!!!!!!!

 


 

**********************


Chcete vědět proč jsou CD tak drahá? A kdo vlastně z té ceny kolik dostane?

Tady to je – samozřejmě jsou to čísla průměrná a v jednotlivostech se mohou poněkud lišit. Nahrávání spolkne zhruba 5% z ceny. 8% je výroba – tedy kotouče a jejich vypálení, obaly, a krabičky. 10% padne na propagaci a reklamu. Autoři dostanou (prostřednictvím OSA) 9%, přibližně stejná část zbude na interprety a podobná na vydavatele. Asi 7% spolkne velkoobchod (distributoři, kteří kolečka rozvážejí do krámů) a 25% je marže obchodníků samotných. 18% spolkne stát na dani z přidané hodnoty.
Tak abyste to nemuseli přepočítávat - CD s tuzemskou muzikou za běžnou cenu 400 Kč:

Nahrávka..................................... 40 Kč
Výroba........................................ 32 Kč
Propagace ...................................20 Kč
Autoři (OSA) ................................36 Kč
Interpreti ......................................36 Kč
Vydavatel .....................................36 Kč
Distributor ....................................28 Kč
Stát............................................. 72 Kč
 

Ve skutečnosti stát vybere ještě od vydavatele a jeho zaměstnanců, interpretů, autorů, distributorů obchodníků a na dalších daních další peníze, takže z toho čtyřstovkového CD má asi 200 až 250 Kč.

 

A extrémní situace: písničkář, který vše napíše a zahraje, desku vydá sám a sám ji na koncertech také propaguje a prodává je na tom lépe – ze čtyřstovkového CD mu zbude asi 275 Kč. Sice toho na koncertech zas tak moc neprodá (záleží samozřejmě na tom, jak moc hraje), ale zase se lidé víc stydí pálit jeho kotouče tolik jako cédéčka nadnárodních koncernů.Připojte se k petici proti OSA - podpořte antiosa

http://www.petitiononline.com/antiosa/Tématické odkazy:


http://kaderas.net/blog/2006/11/23/osa-ochranny-svaz-autorsky-nebo-mafie/


http://radekhulan.cz/item/vyderacska-osa-a-proc-si-nekupuji-hudbu-na-i-legalne-cz


http://pixy.blog.respekt.cz/clanok.asp?cl=993


Bude RIAA konečně nucena vyčíslovat škody reálně?

Autorský zákon v USA zakazuje stahování hudby. Americká asociace nahrávacího průmyslu (RIAA) má ve zvyku výhrůžkami dotlačit stahovače k mimosoudnímu vyrovnání, což se nezřídka i podaří. Někteří odvážlivci se však odhodlají bránit. Následně jsou zažalováni o částky pohybující se v řádech stovek i tisíců dolarů za každou staženou skladbu.

Nový precedens se však možná otevírá u soudu v New Yorku, kde Universal studios a několik dalších členů RIAA žalují Marie Lindorovou o 750 amerických dolarů za každou staženou skladbu. Soudce J. Trager však dal zapravdu obhajobě, která tvrdí, že takto vysoká pokuta je protiústavní a v žádném případě neodráží skutečnou škodu vydavatelům způsobenou. Ta totiž činí méně než tisícinu této částky, přibližně 70 amerických centů. Skutečnou škodu bude muset nahrávací průmysl dokazovat s pomocí předvolaných svědků a předložených dokumentů. Ty by mohly konečně otevřít náhled na částky, které z výdělku z prodané hudby skončí na účtech nahrávacího průmyslu.
13.11:2006

 

V USA jsou o něco dále v boji proti nelegálnímu stahování hudby z P2P sítí a internetu. RIAA, která má vše na starosti to však v mnoha případech přehání a požaduje astronomické částky za každou takto nelegálně staženou či nabízenou nahrávku. Takto polapenému uživateli nabízí dvě možnosti. Mimosoudní vyrovnání, které se může pohybovat ve stovkách až tisících dolarech a pokud uživatel na toto nepřistoupí, bude muset bojovat u soudu a zde chce RIAA ještě větší odškodné. V případě jedné takto postižené uživatelky, která nepřistoupila na mimosoudní vyrovnání, chce u soudu RIAA 750 dolarů za každou skladbu, což je opravdu mnoho. Tato suma se samozřejmě nelíbí ani soudu a dá zapravdu obhajobě, která tvrdí, že takto vysoká pokuta je protiústavní. Soud celou situaci řeší velice pečlivě a zřejmě bude vzorem tento proces pro další obdobné v budoucnu. Nahrávací společnosti společně s RIAA budou muset dokazovat náklady, které mají na nahrávky a veřejnost se tak možná dozví, jaké částky má ve skutečnosti nahrávací průmysl z prodaných skladeb či alb.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář