Jdi na obsah Jdi na menu
 


.

DAŇOVÉ ZATÍŽENÍ PRACUJÍCÍCH


Pro velký čtenářský úspěch zařazujeme tento článek! Přečtěte si jej i Vy a nechejte se inspirovat! Ani my nemůžeme nereagovat na současnou situaci ohledně reformy veřejných financí, která by měla nabýt účinnosti od 1.ledna 2008. Hlavní změnou, kterou pocítí všichni zaměstnanci je sazba daně z příjmů fyzických osob, která má klesnout na 15%, v podstatě výměnou za to, že základem daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti bude hrubá mzda zvýšená o příspěvek zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění a nesnížená o pojistné zaplacené zaměstnancem.

Příjmy z prodeje akcií a ostatních investičních instrumentů obchodovaných na veřejném trhu a cenných papírů kolektivního investovaní (například podílových listů) po šesti měsících od jejich nabytí jsou osvobozeny od zdanění avšak pouze za podmínky podílu na společnosti nepřevyšující 5 %. U ostatních cenných papírů (například akcií neobchodovaných na veřejném trhu) se lhůta pro uplatnění osvobození prodlužuje na 5 let držby cenného papíru.
Níže uvedený text není žádná legrace, která se po internetu běžně šíří. Je to smutná skutečnost, kterou si pracující běžně neuvědomují. A přitom jde o jejich peníze. Uvádíme situaci, která je v současné době.


100 000.- = VÁŠ HRUBÝ PŘÍJEM (na kolik si Vás firma cení)

19 270.- = soc.pojištěni "zaměstnavatele" 26% hrubé mzdy

6 630.- = zdrav.pojištěni "zaměstnavatele" 9% hrubé mzdy

103.- = povinné úrazové pojištěni 0.14% hrubé mzdy

 

Tyto položky za Vás musí státu odevzdat firma, o tom žádné informace nemáte.

-----------------------------------------------------------------------------


73 997.- = HRUBÁ MZDA ( údaj na výplatní pásce)

5 920.- = soc.pojištěni "zaměstnance" 8% z hrubé mzdy

3 320.- = zdrav.pojištěni "zaměstnance" 4.5% z hrubé mzdy

--------------------

64 747.- = ZÁKLAD DANĚ

20 719.- = Daň z příjmu max. 32%

--------------------

44 028.- = ČISTÁ MZDA (vyplaceno) sazba přímých daní 56%


10 039.- = DPH 5% nebo 19% + spotřební daně ( uveden průměr DPH )

--------------------

36 989.- = zůstatek - celková daňová kvóta zdanění práce je 64%


Za 100 000.- které za Vaši mzdu vydá Váš zaměstnavatel si můžete koupit zboží v celkové hodnotě 36 989.- V případě nižších příjmů a zdanění nejnižší sazbou daně z příjmu 15% je konečný zůstatek 45 111.-, tj. celková daňová kvóta 55%. Progrese tedy skutečně není velká - 9% - pouze s tou drobností že absolutní zatížení všech příjmů, vysokých i minimálních, je drtivé.

Do práce chodíme, abychom si mohli za vydělané peníze něco koupit. Když si tedy za zbylých 36 989,- Kč "něco" koupíte (kromě potravin je dnes skoro všechno v sazbě 19% a tam bude patřit i bydlení), prodávající odvede státu daň z přidané hodnoty o kterou jsou prodávané zboží nebo služby pochopitelně dražší. Ve skutečnosti tedy zůstane jenom 30 326,- Kč. Takže z každých Vámi vydělaných sto tisíc skoro sedmdesát tisíc dostane stát, protože pracujete, abyste si mohli něco koupit.

Není to žádný trik ani manipulace, je to prostý souhrn faktů, který stát zahaluje houštím tisíců stránek zákonů, vyhlášek a pokynů. Kromě těchto daní stát vybírá ještě mnoho dalších daní od lidí, podniků a podnikatelů - daně z nemovitosti, daně z prodeje nemovitostí, darovací daně, daně dědické, daně z příjmů, daně silniční, atd., atd.

A to ještě zapomínáme na spotřební daň,která je na alkoholu,benzínu,cigaretách atd.,ta je ve většině případů 30% a více. Nutné doplatky na léky,školní potřeby,zdravotní péči /zuby,klouby........./.
Poplatky za odpad,vodné stočné,energie /kde podíly má zase náš hodný stát, který nám občanům prodává energie mnohem dráž než ji prodává do zahraničí./Poplatky za komíny,za vodu která naprší na náš majetek,rozhlas,televize a další.

Jaký máte pocit po přečtení tohoto článku? Vždy je důležité si uvědomovat naše pocity. Právě jste si uvědomili, že budete celý život pracovat a nikdy si např.nebudete moci zajet na Vaši vytouženou dovolenou? Udělejte něco pro to, abyste Vaši současnou situaci změnili.

Zdroj - http://zpravy.penezovod.cz
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář